„Modliliśmy się o rychłą budowę polskich wojennych cmentarzy. Ile trudu, przeciwności trzeba było pokonać w czasie tych dziesięciu lat, wiedzą tylko ci, którym dziś z serca możemy podziękować.”
W imieniu Rodzin Katyńskich dr Ryszard J. Rudziński. Z przemówienia wygłoszonego 28 lipca 2000 roku podczas uroczystości otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.
Wraz z opublikowaniem 13 kwietnia 1990 roku przez Agencję TASS oświadczenia władz Związku Sowieckiego „o bezpośredniej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską Berii, Mierkułowa i ich pomocników” pojawiła się szansa na należyte i godne upamiętnienie ofiar. Rodziny i bliscy zamordowanych skupieni w Federacji Rodzin Katyńskich podjęli uchwałę o budowie w Katyniu Polskiego Cmentarza Wojennego. Postulat ten stał się podstawą, jak się okazało, długich i żmudnych negocjacji władz Rzeczypospolitej Polskiej z rządem Federacji Rosyjskiej.
Budowę cmentarza poprzedziły przeprowadzone przez polskich ekspertów prace pomiarowo-sondażowe, badania geodezyjne i kartograficzne oraz ekshumacja szczątków ofiar. Całość prac organizowała i koordynowała kierowana przez Andrzeja Przewoźnika Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM). Prowadzone w latach 1994¬-1995 w Lesie Katyńskim przez specjalistów pod kierownictwem prof. Mariana Głoska prace sondażowo-ekshumacyjne udowodniły bezsprzecznie, że w masowych grobach znajdują się szczątki polskich żołnierzy zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Wykonane precyzyjne pomiary geodezyjne terenu pozwoliły na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpisania konkursu na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu cmentarza w Katyniu.
Po latach starań i dyplomatycznych zabiegów 25 marca 1995 roku w Smoleńsku podpisano dokument umożliwiający budowę w Katyniu polskiego cmentarza. W czerwcu 1995 roku, w pięćdziesiątą piątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej, prezydent RP Lech Wałęsa wmurował akt erekcyjny i poświęcony przez papieża Jana Pawła II kamień węgielny pod budowę w Katyniu Polskiego Cmentarza Wojennego.
Odznaka "Znak Pancerny"
Rozpisany przez ROPWiM otwarty konkurs na projekty zagospodarowania przestrzennego terenów cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie wygrał zespół kierowany przez artystę rzeźbiarza Zdzisława Pidka z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku i Andrzeja Sołygę z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W latach 1998-1999 w wyniku przetargu, wyłoniono wykonawców cmentarza. Prace ziemne i budowlane wykonały polskie firmy: Budimex S.A. wraz z podwykonawcą firmą Energotechnika Sp. z o.o. z Knurowa. Wytworzeniem elementów wystroju rzeźbiarskiego cmentarza, ich dostawą i montażem zajęło się konsorcjum Budimex S.A. Metalodlew S.A. z Krakowa. Dzwon wykonała Odlewnia Dzwonów Janusz Felczyński i S-ka z Przemyśla.
W kwietniu 1999 roku ROPWiM otrzymała od władz rosyjskich prawo dysponowania terenem pod budowę cmentarza oraz zgodę na jego budowę. Miesiąc później ruszyły prace budowlane. 28 lipca 2000 roku, w ramach obchodów upamiętniających 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, uroczyście otwarto i poświęcono Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Patronat nad budową cmentarzy katyńskich i uroczystościami sprawował prezes Rady Ministrów prof. Jerzy Buzek.
Jak napisał Andrzej Przewoźnik: „Moment ten w symboliczny sposób wieńczy długą i ciernistą drogę do cmentarza w Lesie Katyńskim. Miejsce to przyciąga i będzie przyciągać uwagę i myśli Polaków z całego świata złączonych wspólnym bólem po stracie najbliższych”.
Na podst. A. Przewoźnik, Cmentarz w Katyniu, (w:) Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Warszawa 2000.
Przygotował: MW