Pomimo tego, że Katyń zajmuje bardzo ważne miejsce w historii, niewielu osobom udaje się dotrzeć do miejsca pochówku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Mając świadomość, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wyjazd za naszą wschodnią granicę, Centrum Mieroszewskiego poprzez projekt „Katyń Pro Memoria” chce przybliżyć to miejsce w sposób jak najpełniejszy.
Pierwszy element projektu to publikacja „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” autorstwa Jadwigi Rogoży i Macieja Wyrwy, która opisuje historię i geografię mordu na polskich jeńcach z Kozielska, przewiezionych do Gniezdowa, rozstrzelanych i spoczywających w Lesie Katyńskim, gdzie dzisiaj mieści się Polski Cmentarz Wojenny. Przewodnik łączący informacje historyczne z praktycznymi poradami jak poruszać się w terenie, jest dostępny bezpłatnie zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej w języku polskim, rosyjskim oraz angielskim.
Drugi element to portal „Katyń Pro Memoria”, będący rodzajem wirtualnego spaceru po nekropoliach katyńskich. Wszak Zbrodnia Katyńska to nie tylko Katyń, ale także Bykownia, Charków, Miednoje i inne miejsca pochówku, których jeszcze nie znamy, być może są to Kuropaty?
Trójstopniowa narracja pozwala poczuć atmosferę miejsca, zanurzyć się w symboliczny katyński las i spacerując po nim jeszcze raz na nowo odkryć wydarzenia i miejsca znane z tragicznych kart polskiej historii.
Podążając w głąb symbolicznego lasu, odkrywamy „Głosy” ofiar, bliskich, świadków ekshumacji, dokumenty. Czytają je wybitni aktorzy, m.in. Jan Englert, Piotr Fronczewski, Andrzej Chyra, Katarzyna Herman czy Maja Komorowska. Bardziej dociekliwi mogą wyjść poza symboliczną przestrzeń i zobaczyć jak cmentarze wyglądają w rzeczywistości. Mogą poznać historię stojącą za cmentarzami Ofiar Zbrodni w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni, a także Kuropatach – miejscu prawdopodobnego ukrycia ciał Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Trzeci element projektu to akcja społeczna „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci”. Chcemy przywrócić jednostkowy wymiar Zbrodni i każdego rozstrzelanego wymienić z imienia i nazwiska. Aplikacja umożliwia zapalenie symbolicznego znicza konkretnej Ofierze. Jego zapalenie pozwala nie tylko oddać cześć poległym, ale także – poprzez krótki biogram – poznać historię wybranej osoby.
Centrum Mieroszewskiego jest państwową osobą prawną, powołaną z mocy ustawy, nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Więcej informacji o działalności Centrum można znaleźć tutaj.