Przedmioty wydobyte z dołów śmierci
Prowadzone w Lesie Katyńskim w latach 1994-1995 przez polskich ekspertów prace ekshumacyjne dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że w obrębie Memoriału Katyńskiego spoczywają szczątki oficerów Wojska Polskiego zamordowanych wiosną 1940 roku na podstawie decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku.
Z dołów śmierci, oprócz ciał pomordowanych, wydobyto wiele przedmiotów należących do zamordowanych oficerów przetrzymywanych w obozie jenieckim w Kozielsku. Przedmioty te pomogły w identyfikacji ofiar, stanowiąc także dowód sowieckiego sprawstwa tej straszliwej zbrodni. Odnalezione artefakty dla najbliższych zamordowanych stanowią relikwie, których część jest z pietyzmem przechowywana w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
Tadeusz Zbigniew Ciszewski, syn Mirosława i Marii, ur. w 1914 roku w Pięknowiczach. Student prawa na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Rozstrzelany między 16 a 19 kwietnia 1940 roku*. W dole śmierci znaleziono jego menażkę z grawerunkiem.
Włodzimierz Józef Dobrowolski, syn Zygmunta i Julianny, ur. w 1889 roku w Humaniu. Podpułkownik rezerwy, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Kijowskiego, lekarz. Pomocnik gospodarczy komendanta Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. Żonaty. Rozstrzelany między 9 a 11 kwietnia 1940 roku*. W dole śmierci znaleziono jego nieśmiertelnik.
Roman Jędraszko, syn Wojciecha i Agnieszki, ur. w 1895 roku w Warszawie, major, szef Wydziału Materiałowo-Budżetowego w Dowództwie Saperów Ministerstwa Spraw Wojskowych. Żonaty, miał dwie córki. Rozstrzelany między 13 a 14 kwietnia 1940 roku*. W dole śmierci odnaleziono jego odznakę „Znak Pancerny”.
Antoni Stefanowski, syn Adama i Stefanii, ur. w 1885 roku w Niesinie, pułkownik rezerwy. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Heidelbergu i Wydziału Filozofii Uniwersytetu w Lipsku. Lekarz internista, autor wielu publikacji z dziedziny medycyny. Ordynator Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. Żonaty, miał troje dzieci. Rozstrzelany między 9 a 11 kwietnia 1940 roku*. W dole śmierci znaleziono jego Order Virtutti Militari.
Marian Adolf Wenge, syn Brunona i Stanisławy, ur. w 1917 roku w Warszawie, ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii i Szkołę Podchorążych Saperów. Podporucznik, instruktor 1 kompanii silnikowej Batalionu Silnikowego w Modlinie. Rozstrzelany między 4 a 7 kwietnia 1940 roku*. W dole śmierci znaleziono jego ryngraf.
* Najbardziej prawdopodobne dni rozstrzelania (nie można wykluczyć jednak dat późniejszych)
Przygotował: MW