Major Adam Teofil Solski – kronikarz Katynia
Urodził się 4 stycznia 1895 roku w Milatyczach niedaleko Lwowa. Był synem Mariana i Marii z d. Wantałowicz. Miał pięcioro rodzeństwa, w tym brata Kazimierza, kapitana artylerii Wojska Polskiego. Studiował w szkole podchorążych w Bełchatowie oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej. Podczas I wojny światowej wstąpił do Legionu Wschodniego, a następnie został przymusowo wcielony do Armii Austro-Węgier, skąd zdezerterował. W 1915 roku został ranny pod Monte Sabotino. W 1916 roku wstąpił do Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym należał do Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po zakończeniu wojny zamieszkał we Lwowie.
Podczas walk o Lwów jako podchorąży walczył w 5 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Od połowy 1919 roku przydzielony do armii gen. Hallera. W okresie wojny polsko-bolszewickiej brał udział w wyprawie kijowskiej. W dwudziestoleciu międzywojennym służył w 9 Dywizji Piechoty, początkowo w Łukowie, a następnie w Brześciu. 1 maja 1923 roku został awansowany do stopnia kapitana WP. Dziewięć lat później awansował do stopnia majora piechoty WP. W 1938 roku został przeniesiony do 57 Pułku Piechoty do Poznania, gdzie doczekał wybuchu wojny. Za swoje zasługi wojskowe został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Po wybuchu II wojny światowej i napaści sowieckiej na Polskę dostał się do niewoli w Tarnogrodzie 28 września 1939 roku. Dwa dnia później dotarł do Wołoczysk, jenieckiego punktu zbornego NKWD. 5 października trafił do obozu jenieckiego NKWD w Putywlu, a 3 listopada 1939 roku został przetransportowany do obozu kozielskiego, gdzie spotkał swojego brata Kazimierza. Adam Solski w Kozielsku został komendantem jednego z bloków. Rodzina majora, żona Anna z d. Trojanowska (zwana w pamiętnikach majora Danką) i jego córka Ewa, po 1 września 1939 roku uciekły z Poznania do Lwowa. Po wkroczeniu wojsk sowieckich przedostały się do Warszawy.
Major Solski pozostawił po sobie jeden z najbardziej szczegółowych dzienników, który prowadził od dostania się do sowieckiej niewoli, aż niemal do ostatnich minut przed egzekucją w Lesie Katyńskim. Dziennik odnaleziono przy jego ciele 24 kwietnia 1943 roku podczas niemieckich ekshumacji, a po wojnie często był cytowany w Radiu Wolna Europa.
7 kwietnia 1940 roku mjr Solski został odesłany do dyspozycji Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku. Jego nazwisko figuruje na liście wysyłkowej nr 015/2 z 5 kwietnia 1940 roku pod numerem N-413-41-2159. W swoim dzienniku w tym dniu zanotował: „Po rewizji, o godzinie 16.55 (nasz polski czas 14.55) opuściliśmy mury i druty obozu Kozielsk. Wsadzono nas do wozów więziennych. Takich wozów, jakich w życiu nie widziałem, [mówią], że 50% wagonów w CCCR spośród osobowych, to wozy więzienne”. Wiadomo, że major Solski opuścił obóz wraz z trzema generałami, Minkiewiczem, Smorawińskim i Bohaterewiczem, i został zamordowany 9 kwietnia 1940 roku. Ostatni wpis z 9 kwietnia brzmi: „Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach [straszne!]. Przywieziono [nas] gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano [mi] zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, (…). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk (…)”. Kilka minut później mjr Solski został zamordowany strzałem w potylicę z bliskiej odległości. Brat Kazimierz został zamordowany w Katyniu około tygodnia później, najprawdopodobniej 17 kwietnia 1940 roku.
5 października 2007 roku mjr Adam Solski został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika Wojska Polskiego.
Przygotował: KŁ